My Favorite Movies


  countrytex's Rating My Rating
1
The Pacifier (2005,  PG)
Click to Rate
2
Multi-Facial (1999,  Unrated)
Click to Rate
3
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
4
Boiler Room (2000,  R)
Click to Rate
5
A Man Apart (2003,  R)
Click to Rate
6
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
7
XXX (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
9
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
Click to Rate
10
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
11
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
12
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
13
Made in America (1993,  PG-13)
Click to Rate
14
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
16
Enemy of the State (1998,  R)
Click to Rate
17
Wild Wild West (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
19
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Sister Act (1992,  PG)
Click to Rate
21
Jersey Girl (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
Click to Rate
23
Hot Dog...The Movie (1984,  R)
Click to Rate
24
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Click to Rate
25
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
26
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
Click to Rate
27
Primal Fear (1996,  R)
Click to Rate
28
Autumn in New York (2000,  PG-13)
Click to Rate
29
Sommersby (1993,  PG-13)
Click to Rate
30
First Knight (1995,  PG-13)
Click to Rate
31
Breathless (1983,  R)
Click to Rate
32
Runaway Bride (1999,  PG)
Click to Rate
33
American Gigolo (1980,  R)
Click to Rate
34
The Cotton Club (1984,  R)
Click to Rate
35
Battlestar Galactica (1978,  PG)
Click to Rate
36
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
37
Legend (1985,  PG)
Click to Rate
38
Risky Business (1983,  R)
Click to Rate
39
Cocktail (1988,  R)
Click to Rate
40
Far and Away (1992,  PG-13)
Click to Rate
41
Days of Thunder (1990,  PG-13)
Click to Rate
42
All the Right Moves (1983,  R)
Click to Rate
43
Born on the Fourth of July (1989,  R)
Click to Rate
44
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
46
Jerry Maguire (1996,  R)
Click to Rate
47
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
48
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate
49
The Firm (1993,  R)
Click to Rate
50
Major League (1989,  R)
Click to Rate
51
The Sandlot (1993,  PG)
Click to Rate
52
You've Got Mail (1998,  PG)
Click to Rate
53
The Man from Snowy River (1982,  PG)
Click to Rate
54
Red Dawn (1984,  PG-13)