Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  chadfaby's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
Click to Rate
2
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
I love Pirates
Click to Rate
4
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
5
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
6
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two 5.0 Stars
I love Johnny hes hilarious...
Click to Rate
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Love it
Click to Rate
8
Jet Li's Fearless (2006,  PG-13)
Click to Rate
9
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.5 Stars
NEMO... Hes so cute
Click to Rate
10
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
11
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
Such a great trilogy but would have been better if it never ended...
Click to Rate
13
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
14
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
15
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
17
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
The Lion King 1 1/2 4.0 Stars
I loved it, it was funny as hell...
Click to Rate
18
Daddy Day Care (2003,  PG)
Click to Rate
19
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers 3.5 Stars
Good Movie
Click to Rate
20
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (1988,  G)
Click to Rate
21
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
22
The Dukes of Hazzard (2005,  Unrated)
Click to Rate
23
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
Click to Rate
24
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant 3.5 Stars
ok
Click to Rate
25
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
26
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 4.0 Stars
good
Click to Rate
27
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
28
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
Click to Rate
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
30
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
31
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
32
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
Click to Rate
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
34
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 5.0 Stars
Who knows maybe one day the world might end like that...
Click to Rate
36
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
Click to Rate
37
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
39
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
40
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.5 Stars
This is one of the best ones so far... Cant wait till HP 5...
Click to Rate
41
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
42
Billy Madison (1994,  PG-13)
Click to Rate
43
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
44
House of Wax (1953) (1953,  PG)
Click to Rate
45
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
46
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
47
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
48
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
49
Into the Blue (2005,  PG-13)
Into the Blue 4.0 Stars
Paul is Hot!!
Click to Rate
50
The Interpreter (2005,  PG-13)
Click to Rate
51
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
52
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
53
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
54
King Arthur (2004,  PG-13)
Click to Rate
55
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)