My Favorite Movies
| calleymcclure's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
|
| 2 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 3 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 4 |
The Big Hit (1998, R) |
|
|
| 5 |
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002, R) |
|
|
| 6 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 7 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998, R) |
|
|
| 8 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
|
| 9 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 11 |
Hidalgo (2004, PG-13) |
|
|
| 12 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
|
| 13 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
|
| 14 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
|
| 15 |
Ace Ventura: Pet Detective (1994, PG-13) |
|
|
| 16 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
|
| 18 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
|
| 19 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
|
| 20 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 21 |
A History of Violence (2005, R) |
|
|
| 22 |
Quadrophenia (, R) |
|
|
| 23 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 24 |
The Skeleton Key (2005, PG-13) |
|
|
| 25 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 26 |
24 Hour Party People (2002, R) |
|
|
| 27 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
|
| 28 |
Ghost (1990, PG-13) |
|
|
| 29 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 30 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 31 |
The Lost World - Jurassic Park (1997, PG-13) |
|
|
| 32 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
|
| 33 |
Pocahontas (1995, G) |
|
|
| 34 |
All Dogs Go To Heaven (1989, G) |
|
|
| 35 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
|
| 36 |
Confessions of a Dangerous Mind (2003, R) |
|
|
| 37 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 38 |
Spanglish (2004, PG-13) |
|
|
| 39 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
|
| 40 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
|
| 41 |
Bad Boys (1995, R) |
|
|
| 42 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
|
| 43 |
The Hunchback of Notre Dame (, G) |
|
|
| 44 |
Species (1995, R) |
|
|
| 45 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
|
| 46 |
Tank Girl (1995, R) |
|
|
| 47 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
|
| 48 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
|
| 49 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
|
| 50 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 51 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
|
| 52 |
X2 (2003, PG-13) |
|
|
| 53 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 54 |
Swordfish (2001, R) |



