My Favorite Movies


  anniemoviegirl217's Rating My Rating
1
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 5.0 Stars
wow what a great movie
Click to Rate
2
Brighton Beach Memoirs (1986,  PG-13)
Brighton Beach Memoirs 5.0 Stars
i love this movie i have seen it many times already go neil simon go broadway
Click to Rate
3
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
Biloxi Blues 5.0 Stars
this movie is so good i woulld recommend it to anyone go neil simon and go broadway
Click to Rate
4
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine 5.0 Stars
This movie is just what family togetherness is all about i'd give i 5 stars
Click to Rate
5
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 5.0 Stars
a beautiful christmas classic
Click to Rate
6
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs 5.0 Stars
i do love this movie plus like abby i love animals
Click to Rate
7
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird 5.0 Stars
they recommended we watch it and read the book in 7th grade and it was then i started liking it great historical movie
Click to Rate
8
My Cousin Vinny (1992,  R)
My Cousin Vinny 5.0 Stars
i practicly grew up with this movie i know every single line
Click to Rate
9
Casino (1995,  R)
Casino 5.0 Stars
i love this movie and the soundtrack is amazing
Click to Rate
10
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
this movie is just amazing my dad always made me watch it
Click to Rate
11
A Bronx Tale (1993,  R)
A Bronx Tale 5.0 Stars
this movie was amazing
Click to Rate
12
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
One of the best movies ever made hands down
Click to Rate
13
Orange County (2002,  PG-13)
Orange County 5.0 Stars
i love this movie and colin hanks and jack black are perfect for those roles and the mother and father are great too
Click to Rate
14
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous 5.0 Stars
there is nothing not to love about this movie
Click to Rate
15
Failure to Launch (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
Accepted (2006,  PG-13)
Accepted 5.0 Stars
this movie is so cute and i just love justin long lol
Click to Rate
17
Murder by Numbers (2002,  R)
Murder by Numbers 5.0 Stars
a really really good thriller
Click to Rate
18
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society 5.0 Stars
i can watch this movie forever
Click to Rate
19
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic 5.0 Stars
i do love this movie mainly because of the magic involved
Click to Rate
20
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind 5.0 Stars
a great movie!!!!!
Click to Rate
21
Parenthood (1989,  PG-13)
Parenthood 5.0 Stars
i have been watching this movie since it came out i'd recommend it
Click to Rate
22
Fandango (1985,  PG)
Fandango 5.0 Stars
i remember after the first time seeing this i couldn't stop
Click to Rate
23
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
National Lampoon's Animal House 5.0 Stars
come on who doesn't love animal house
Click to Rate
24
Revenge of the Nerds (1984,  R)
Revenge of the Nerds 5.0 Stars
a great movie!!!!
Click to Rate
25
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise (1987,  PG-13)
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 5.0 Stars
A GREAT MOVIE
Click to Rate
26
Deuces Wild (2001,  R)
Deuces Wild 5.0 Stars
a great great movie
Click to Rate
27
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 5.0 Stars
what is not to love about this movie
Click to Rate
28
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait 5.0 Stars
i love this movie and the cast is wonderful
Click to Rate
29
Detroit Rock City (1999,  R)
Detroit Rock City 5.0 Stars
i love this movie and the music is amazing
Click to Rate
30
Rounders (1998,  R)
Rounders 5.0 Stars
matt damon and edward norton you can't go wrong
Click to Rate
31
Finder's Fee (2001,  R)
Finder's Fee 5.0 Stars
i did like this movie a lot lot of conning going on
Click to Rate
32
American History X (1998,  R)
American History X 5.0 Stars
a great movie it shows how wrong hate really is
Click to Rate
33
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day 5.0 Stars
great movie
Click to Rate
34
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music 5.0 Stars
what a beautiful movie i love it
Click to Rate
35
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis 5.0 Stars
a great movie one my grandmother and i shared
Click to Rate
36
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams 5.0 Stars
a great movie for anyone who likes baseball and it's history and i do
Click to Rate
37
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 5.0 Stars
who doesn't love a movie about rock music it's the best
Click to Rate
38
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
the greatest film epic ever no question
Click to Rate
39
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
I have seen it 5 billion times and you know why because it's the best
Click to Rate
40
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde 5.0 Stars
who doesn't love this it proves that even blondes can go places ha ha
Click to Rate
41
Loser (2000,  PG-13)
Loser 5.0 Stars
what a cute movie
Click to Rate
42
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused 5.0 Stars
what a fun movie
Click to Rate
43
Boys (1996,  PG-13)
Boys 5.0 Stars
a great movie plus there is boys lol
Click to Rate
44
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted 5.0 Stars
for anyone who has problems it's basicly about togetherness
Click to Rate
45
Strike! (All I Wanna Do) (2000,  PG-13)
Strike! (All I Wanna Do) 5.0 Stars
a good movie about womans rights in the 60's